Skip to main content

TERCİH

WeAccept Bursları ile Nasıl Tercih Yapılır?

Bir weaccept bursiyerinin merak ettiği tüm konulara yer verdiğimiz bir metin hazırladık. Bu metni okuyarak bir çok konu hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sevgili WeAccept Bursiyeri,

Bu zorlu tercih sürecinde kafandaki birçok soru işaretini yok etmek ve seni bu süreçte desteklemeye devam etmek istiyoruz.

Hak ettiğin WeAccept bursları ile diğer adaylardan birkaç adım önde ve onlardan farklı olarak alternatif bir yolun daha var. Bu bursları en iyi şekilde nasıl kullanabileceğin ve en doğru tercihi yaparak bu burslarını nasıl artırabileceğinle ilgili birkaç bilgi vermek istiyoruz.

Maddeler halinde aşağıda açıkladığımız bilgileri lütfen dikkatle oku!

1-    WeAccept bursiyeri olarak bir veya birkaç bölümde çeşitli oranlarda burslar kazandın. Öncelikle tebrik ediyoruz.

2-  YKS’den elde edeceğin puan ve başarı sıralarını geçen yılın ilgili bölümlerdeki taban puan ve başarı sıraları ile karşılaştırarak tercih listeni oluşturacaksın. Buradaki önemli nokta geçen yılın taban puan ve başarı sıraları senin için yalnızca karar vermende bir referans kaynak olmasıdır. Tercih etmek istediğin bölümlerdeki geçen yılın taban puan ve başarı sıraları senin bu yıl elde ettiğin puan ve başarı sıralarından daha yüksek olabilir, ancak bu durum senin o bölümlere yerleşeme şansının olmadığını göstermez. O nedenle şansını denemekten vazgeçmediğin gibi sınırlı sayıdaki tercihini akıllıca kullanmalısın.

3-   WeAccept burslarından faydalanabilmen için burs kazandığın bölümleri tercih listene yazman ve o bölümlere yerleşmen gerekiyor.

4-  2020 yılı itibari ile alınan karar ile WeAccept burslarının hak edilmesi için yalnızca ücretli kontenjanların tercih edenlere WeAccept bursunun verilmesi şartı kaldırılarak, %50 indirimli, %25 indirimli ve Ücretli kontenjanların herhangi birine yerleşilmesi durumunda da WeAccept bursları geçerli olacaktır.

5-  Bu değişiklik ile yalnızca ücretli programların sınırlı kontenjanlarına yerleşeme ihtimalini %50 indirimli  ve %25 indirimli kontenjanları da ücretli kontenjanlara dahil ederek daha yüksek oranlara çıkarıyoruz. Örneğin; burs kazandığın bir bölümün ücretli kontenjanı yalnızca 10 iken %50 kontenjanları da tercih etme imkanını sunarak 50 ve üzeri sayıda kontenjana yerleşebilme olasılığını artırmış oluyoruz.

6-  Burs kazanmış olduğun programın ücretli, %50 indirimli veya %25 indirimli kontenjanlarına da yerleşsen WeAccept bursunu kullanabileceksin. WeAccept bursun yerleştiğin programın bursundan daha düşük ise en yüksek olan bursunu kullanabilirsin. Bu sayede elindeki tüm bursların her halükarda en yüksek olanı geçerli olacaktır.

7-   Örneğin; WeAccept ile %45 burs kazandıysan ve ilgili bölümü tercih listende sırasıyla %50 ve ücretli kontenjanlarını yazarak %50 indirimli kontenjana yerleştiğin durumda bursun en yüksek olan %50 indirim olarak uygulanır. Aynı durumda eğer WeAccept bursun %65 ise ve %50 indirimli bir programa yerleşmen durumunda ise bursun %65 oranında olacaktır. Aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsin:

 

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü WeAccept Bursu

65%

 

 

 

Sıra

Bölüm

2020 Kontenjan

Yerleştiği Durumda Burs

İlk Tercih İndirimi

Toplam Bursu

1

İstanbul Kültür Üniversitesi / Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü %50 İndirimli

41

65%

15%

70,25%

2

İstanbul Kültür Üniversitesi / Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Ücretli

5

65%

15%

70,25%

 

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere aday Matematik ve Bilgisayar  Bilimleri Bölümü’nden %65 burs kazanmış ve tercih sitesine aynı bölümün 1. Sıradan itibaren %50 ve Ücretli kontenjanlarını yazmıştır. Aday bu iki programın herhangi birisine de yerleşse alacağı burs %65 olacaktır.  Bunun yanında aday ilgili bölümleri ilk sıradan itibaren araya başka bir üniversite almadan tercih listesinde belirttiği için %65 WeAccept bursuna ek olarak bir de %15 ilk tercih indirimini de hak edecektir. Böylece toplam indirimi %70,25 oranına yükselecektir. İlk tercih indirimi WeAccept indirimi uygulandıktan sonra eklenir. Bu nedenle burs %65 + %15=%80 yerine %70,25 olarak sonuçlanacaktır.

İlk Tercih indiriminin ve WeAccept burslarının birleştirilmesi hakkında aşağıdaki tabloyu da inceleyebilirsin.

Tercihler

Program Kodu

Program Adı

WeAccept Bursu

%15 İlk Tercih İndirimi

1. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce) (%50 İndirimli)

Kazanırsın

Kazanırsın

2. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / İşletme (İngilizce) (Ücretli)

Kazanırsın

Kazanırsın

3. Tercih

Başka Üniversite Program Kodu

Başka Bir Üniversite ve Bölümü

Kazanamazsın

4. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / Fen-Edebiyat Fakültesi / Psikoloji (%25 İndirimli)

Kazanırsın

Kazanamazsın

5. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / Eğitim Fakültesi / Okul Öncesi Öğretmenliği (Ücretli)

Kazanırsın

Kazanamazsın

 

 

WeAccept Tercih Yazılımı

WeAccept Bursiyerlerine özel olarak Doğru Tercih tarafından tasarlanan tercih yazılımını denediniz mi?