Skip to main content

Burs Birleştirme

WeAccept ve diğer İKÜ burslarından nasıl yararlanabilirsin?

Eğer sen de bir WeAccept bursiyeri olduysan ve birden fazla bölümde senin için burs tanımlandıysa bu açıklamayı dikkatle okumanı öneriyoruz.

Artık bir WeAccept bursiyerisin ve bizim için özelsin, çünkü sen de artık Kültür Ailesi’nin bir üyesisin. Şimdi sana özel tanımlanan burslardan en iyi şekilde yararlanman için birkaç önemli noktaya değineceğiz.

WeAccept ile kazanmış olduğun burslardan faydalanman için olmazsa olmazlar var:

1-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na girmen gerekiyor.

2-Sonuçlar açıklandıktan sonra farklı puan türlerindeki başarı sıraları ve puanların da belli olacak.

3-Tercih döneminde YKS sıralamanı ve puanlarını kullanarak tercih yapacaksın.

4-WeAccept ile kazanmış olduğun burslardan faydalanabilmek için burs kazandığın İstanbul Kültür Üniversitesi bölümlerinin “Ücretli" kontenjanlarından birisine yerleşmen gerekiyor.

5-Eğer senin için WeAccept Bursu tanımlanmış ve ücretli kontenjanlarını tercih ettiğin İstanbul Kültür Üniversitesi bölümlerinden herhangi birine yerleşirsen, WeAccept bursunu da kazanmış olacaksın.

Örneğin;

Endüstri Mühendisliği (İngilizce) bölümü için %60, İşletme (İngilizce-Türkçe) bölümü için ise %80 oranında WeAccept Bursu tanımlandıysa, bir de bunlara ek olarak WeAccept sana kişilik tipine ve seçimlerine bağlı olarak Girişimcilik bölümü için %85, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için ise %30 burs önerdiyse, bu burslardan yararlanmak için yapman gereken tek şey yukarıdaki tüm ya da istediğin bölümlerin “Ücretli” kontenjanlarını tercih listene yazmak olacaktır.

Tercih yine senin...

Tercih listende belirteceğin bölümleri sıralarken senin için hangi kriterin uygun olduğuna dikkat etmelisin. Daha yüksek oranda burs tanımlanan bölümleri mi daha üst sıralara mı yazmalısın, yoksa en çok istediğin bölümleri mi? Bu karar tamamen sana bağlı.

Doğru Bir Tercih Listesi Yapman İçin Yanındayız!

Tercihlerini oluştururken yanında olacağımızı ve sana profesyonel bir tercih danışmanlığı hizmeti sunacağımızı sakın unutma. YKS sonuçları açıklandıktan hemen sonra İstanbul Kültür Üniversitesi’nde WeAccept bursiyerlerine özel bir tercih danışmanlığı hizmeti verilecek. Sana bu konu ile ilgili bir hatırlatma yapacak ve seni üniversitemize davet edeceğiz.

7 Yıl Boyunca Geçerli

WeAccept Bursları tıpkı YKS bursları gibi 7 yıl boyunca üniversitedeki akademik başarından bağımsız olarak kesintisiz devam eder. Yani derslerinde başarısız olsan dahi bursu kesilmeyecek. Ancak sevdiğin ve isteyerek tercih ettiğin bir bölümde öğrenim göreceğin için öğrenim hayatın da başarılı geçecektir. WeAccept Bursları yalnızca disiplin cezası aldığında ya da kurum içinde başka bir bölüme yatay geçiş yaptığında kesilir.

Diğer Burs/İndirimler ile Birleştirilebiliyor!

WeAccept Burslarının diğer özelliği ise, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin sunmuş olduğu diğer burs ve indirim olanakları ile tıpkı YKS bursları gibi birleştirilebiliyor olmasıdır. Bu burslardan en rahat şekilde elde edilebilecek olanı %15’lik “İlk Tercih İndirimi”dir. İlk Tercih İndirimini hak etmen için yapman gereken ise gayet basit.

İlk Tercih İndirimi

İKÜ lisans ve ön lisans programlarına, 1’inci tercihlerinden yerleşenlere veya 1’inci sıradan itibaren hiç ara vermeden (araya başka bir üniversite koymadan) İKÜ’yü tercih edenlere, bu tercihlerinden hangisine yerleştiklerine bakılmaksızın %15 oranında İlk Tercih İndirimi uygulanmaktadır.

Örneğin, tercih listesinin 1,2,3,4 ve 7 ile 8’inci sıralarına İKÜ programlarını yazan bir öğrenci, 1,2,3 ve 4’üncü sıradaki tercihlerine yerleşirse İlk Tercih İndirimi kazanırken, 7 ve 8’inci sıradaki İKÜ programlarına yerleşmesi durumunda (5 ve 6’ıncı sırada başka bir üniversite bulunduğundan) bu indirimden yararlanamazlar.

 

Bu durumda bir WeAccept bursiyeri olarak sen de burs kazanmış olduğun İKÜ bölümlerinin “Ücretli” kontenjanlarını tercih listenin 1. sırasından itibaren yazarak hem WeAccept Bursunu hem de İlk Tercih İndirimini kazanabilirsin.

Tabloyu İnceleyebilirsiniz.

İlk Tercih İndirimi ile WeAccept Burslarının Birleşmesi Durumunu aşağıdaki tabloyu inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Tercihler

Program Kodu

Program Adı

WeAccept Bursu

%15 İlk Tercih İndirimi

1. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce) (Ücretli)

Kazanırsın

Kazanırsın

2. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / İşletme (İngilizce) (Ücretli)

Kazanırsın

Kazanırsın

3. Tercih

Başka Üniversite Program Kodu

Başka Bir Üniversite ve Bölümü

Kazanamazsın

4. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / Fen-Edebiyat Fakültesi / Psikoloji (Ücretli)

Kazanırsın

Kazanamazsın

5. Tercih

İKÜ Program Kodu

İstanbul Kültür Üniversitesi / Eğitim Fakültesi / Okul Öncesi Öğretmenliği (%50 İndirimli)

Kazanamazsın

Kazanamazsın

Yukarıdaki tabloda örnek bir adayın WeAccept ile Uluslararası Ticaret (İngilizce), İşletme (İngilizce), Psikoloji ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümleri için WeAccept bursu kazandığını varsayalım.

Aday 1,2,4 ve 5. tercihlerinde burs kazandığı İKÜ bölümlerine yer vermiş, 1. ve 2. tercihine Ücretli kontenjanı yazmıştır. 3. tercihinde ise başka bir üniversiteyi tercih etmiş görünüyor. Bu durumda tabloda açıkça görüldüğü gibi aday, tercih listesinde yer verdiği ve burs kazandığı İKÜ bölümlerinden herhangi birisine "Ücretli" kontenjandan yerleştiği takdirde WeAccept bursunu kazanacaktır.

Ancak aday İlk Tercih İndirimi’ni yalnızca 1. ve 2. sıralara yerleştiğinde kazanacaktır. 4. tercihine yerleşirse WeAccept bursunu kazanacak, ancak 1. sıradaki İKÜ ile yerleştiği sıra arasında başka bir üniversiteye yer verdiği için İlk Tercih İndiriminden faydalanamayacaktır.

5. tercihinde ise "Ücretli" kontenjana yerleşmediği için ve yine 1. sıradaki İKÜ ile yerleştiği sıra arasında başka bir üniversiteye yer verdiği için hem WeAccept bursundan hem de İlk Tercih İndiriminden faydalanamayacaktır. Adayın %50 ÖSYM Bursu geçerli olacaktır.

WeAccept Bursunuz %25 ve Daha Düşük İse;

İlk Tercih İndirimine ek olarak eğer WeAccept’ten %25  veya daha düşük oranda bir burs kazandığın takdirde, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin sunmuş olduğu diğer (Mütevelli Heyet Özel İndirimleri) indirimlerden uygun kriterleri sağladığın şartıyla faydalanabilirsin. Bu indirimler ile ilgili ayrıntılı bilgileri İstanbul Kültür Üniversitesi’nin aday sayfasından öğrenebilirsin: https://aday.iku.edu.tr/tr/burslar-ve-indirimler