Skip to main content

SSS

Sıkça Sorulan Sorular

WeAccept ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Yine de aklınızda soru işaretleri kalırsa bizimle iletişime geçmekten sakın çekinmeyin.

WeAccept, burs ödüllü bir üniversite kabul programıdır. Adaya kişilik özellikleri, yetkinlikleri, mesleki yönelimleriyle birlikte, belirlenen diğer şartları sağlaması durumunda, çeşitli oranlarda bursla lisans eğitimi alma olanağı sunar.

YKS’ye girecek tüm adaylar WeAccept’e başvurabilir. (İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin WeAccept başvuruları Mütevelli Heyet Başkanlığı kararıyla değerlendirmeye alınmayacaktır.)

WeAccept'e aynı sınav yılı içerisinde 1 kere başvuru yapabilirsiniz.

WeAccept’e başvurmak için we-accept.com web sitesine girerek başvuru formunu doldurmanız yeterli!

Yetkinlikleriniz ve mesleki yöneliminize göre üniversiteye burslu kabul edilme şansı sunan WeAccept’e başvururken daha önce katıldığınız bilimsel toplantılar (seminer, kongre, konferans vb.), aldığınız ödül ve sertifikalar ile kabul mektupları gibi ispatlanabilir tüm dokümanlarınızı sisteme yüklemeniz şansınızı artırır.

Sizi WeAccept’e yönlendiren öğretmeniniz, yakınınız veya bir meslek uzmanı varsa kendisinden alacağınız referans mektubunu da sisteme yüklemenizi tavsiye ederiz.

WeAccept başvurularınız anonimleştirilmiş şekilde “başvuru değerlendirme”, “mülakat” ve “burs” olmak üzere üç komisyondan geçerek neticelendirilir. Başvuru Değerlendirme Komisyonu’nda formlarınızın genel değerlendirmesi, bilgilerin doğruluğu ve kişisel yetkinlik analizi yapılır. Mülakat Komisyonu’nda başvurduğunuz bölüme yatkınlığınız ve gelecek planlamanız değerlendirilir. Son olarak Burs Komisyonu’nda ise, formlarınızın son değerlendirmesi yapılır ve önceki aşamaların neticesine göre belirlenen bir burs oranı sizin için tanımlanır.

Not: Birden çok bölüme başvuru yapan adaylar farklı mülakat komisyonlarınca değerlendirileceğinden her bölüm için değişik burs oranları tanımlanabilmektedir.

WeAccept kapsamında en az 1, en fazla 3 bölüme başvuru yapabilirsiniz. Kişilik tipinize uygun olan başka bölüm alternatifleri İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından önerilecektir.

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Eğitim Fakültesi

İngilizce Öğretmenliği

Okul Öncesi Öğretmenliği

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Özel Eğitim Öğretmenliği

Fen-Edebiyat Fakültesi

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Psikoloji

Türk Dili ve Edebiyatı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisat

İşletme

İşletme (İngilizce)

Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

Uluslararası Ticaret ve Finansman

Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce) 

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce)

Endüstri Mühendisliği (İngilizce)

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Çizgi Film ve Animasyon

İletişim Sanatları

İletişim ve Tasarım

Radyo, Televizyon ve Sinema

Yeni Medya ve İletişim

Mimarlık Fakültesi

Mimarlık (İngilizce)

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Beslenme ve Diyetetik

Hemşirelik

Başvuru sayısına göre mümkün olduğunca çok aday ile yüz yüze, online veya telefonla mülakat yapılabilir. Mülakatlar yalnızca %100 burs almaya aday olan öğrenciler ile yapılır. Mülakatların gerçekleştirilmesi hakkındaki kararlar WeAccept Mülakat Komisyonu tarafından değerlendirilir.

Tanımlanan WeAccept Bursu’ndan faydalanabilmeniz için YKS sonucunda kabul mektubunda yazan bölümlerden herhangi birinin Ücretli kontenjanına yerleşmeniz gerekmektedir. Bu bursu, bursu kazandığınız ilgili sınav yılında kullanmanız gerekmektedir. O sene bursunuzdan yararlanmadıysanız, bir sonraki sınav dönemi için yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Örneğin WeAccept ile bir bölümden %65 burs kazandıysanız bu bursu hak edebilmek için ilgili bölümün Ücretli kontenjanını tercih listenize yazabilirsiniz. Burs aldığınız programın ücretli kontenjanına yerleştiğiniz takdirde bursunuz %65 olacaktır. Tam burslu yerleşmeniz halinde %100 burslu olarak öğrenim görürsünüz.

Burslar kabul mektubunda yazan bölümler haricinde hiçbir bölüm için kullanılamaz.

WeAccept Bursu, İKÜ’nün lisans bölümlerine yerleşen öğrenciler için 7 yıl boyunca üniversitedeki akademik başarıdan bağımsız olarak uygulanır. Yalnızca öğrenim ücretini kapsayan WeAccept Bursu, disiplin cezası alındığında veya başka bir bölüme yatay geçiş yapıldığında kesilir.

WeAccept Bursu, ÖSYM bursu gibi konumlandırılmıştır. İKÜ'nün ÖSYM burslarına (Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan ve her program için ayrılmış Ücretli, %25 İndirimli, %50 İndirimli, Burslu isimli kontenjan burslarıdır.) göre oluşturduğu tüm şartlar WeAccept için de geçerlidir. WeAccept burs oranınıza göre alabileceğiniz ek indirimler "Burs Birleştirme" sayfasında, burs ve indirimlerle ilgili detaylı bilgiler İKÜ Aday web sayfasında yer almaktadır. 

aday.iku.edu.tr

Başvuru formunuzda belirttiğiniz e-posta adresinize ve cep telefonunuza sonuçların ilan edildiği bilgisi iletilecektir. Başvuru sistemine kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sonucunuzu öğrenebilirsiniz. WeAccept duyuru kanallarından sonuçlarınızı takip etmenizi önemle rica ederiz.

WeAccept kabul programı yalnızca, dört yıllık lisans eğitimi veren ve listede belirtilen fakülte/programlar için geçerlidir.

WeAccept burs oranınız isteğe bağlı hazırlık okumak istediğiniz durumda da %75'e kadar geçerlidir. Burs oranınız %75 ve üzerinde ise isteğe bağlı hazırlık okumak istemeniz durumunda %75 oranında; burs oranınız %75'in daha altında ise aynı oranda geçerlidir.

Destek ve ayrıntılı bilgi için:

7 gün 24 saat boyunca e-posta veya telefon yoluyla destek alabilirsiniz.

E-posta: weaccept@iku.edu.tr

Telefon: (0212) 498 41 41

WeAccept'e Başvur!

WeAccept programına başvurarak şimdiden üniversiteli olma şansını yakalayabilirsin!