Skip to main content

Hakkında

WeAccept Hakkında

WeAccept Nedir?

WeAccept, üniversite adaylarını tercih döneminden yapmadan önce yetkinlikleri, kişilik özellikleri ve mesleki yönelimleri doğrultusunda burslu şekilde üniversiteye kabul eden programdır.

WeAccept Ne İşe Yarar?

WeAccept yalnızca bir burs ya da kabul programı değildir. WeAccept yeteneklerini, hayallerini ve hedeflerini sınavın önüne koymanı sağlayan bir gelecek planı yapma aracıdır. WeAccept, sınava değil, geleceğe odaklanmanızı sağlar.

WeAccept’e kimler başvurabilir?

WeAccept'e 2020 YKS’ye girecek tüm aday öğrenciler başvurabilir.

WeAccept’e nasıl başvurulur?

Yapman gereken tek şey başvuru formunu eksiksiz doldurmak...

Başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Adaylar sistem tarafından anonimleştirilmiş (gizlenmiş) kişisel bilgileri ile 3 farklı komisyondan geçeceklerdir.

1. Aşama: WeAccept Başvuru Değerlendirme Komisyonu: WeAccept Başvuru Değerlendirme Komisyonu’nda başvuru formlarının genel değerlendirilmesi, bilgilerin doğruluğu ve kişisel yetkinliklerin analizi yapılmaktadır. Komisyon her başvuru formunu 0 ila 25 puan arasında bir skalada notlandırarak bir sonraki komisyona iletir.

 

2. Aşama: WeAccept Mülakat Komisyonu: Adayların tercih ettikleri bölümlere yatkınlığını, gelecek planlamasını değerlendiren WeAccept Mülakat Komisyonu akademik bir yapıya sahiptir ve her başvuru formunu 0 ila 50 puan arasında bir skalada notlandırarak bir sonraki komisyona iletir.

 

3. Aşama: WeAccept Burs Komisyonu: WeAccept Burs Komisyonu, anonim olarak ilk iki komisyondan geçen adayların başvuru formlarını son kez değerlendirerek 0 ila 25 puan skalasında notlandırır ve buna göre aday için bir burs oranı tanımlayarak onay için Üst Yönetime sunar.

 

Şartlar ve Kurallar

WeAccept Öğrenci Kabul Programı Hakkında Merak Ettiğiniz diğer Konuları Şartlar ve Kurallar metnini okuyarak öğrenebilirsiniz.
 1. WeAccept Kabul Programı ile kazanılan burslar yalnızca tanımlanan programlar için geçerlidir. Bir program için tanımlanan burs oranı başka bir program için kullanılamaz.
 2. YKS sonuçlarına göre yapılacak tercihlerinde ilgili İKÜ programlarının ücretli kontenjanlarını tercih etme koşulu ile bu burslardan yararlanılabilir.
 3. WeAccept Kabul Programı’nda öğrencilerin tercih ettikleri programlara olan uygunluk dereceleri meslek envanteri, başvuru formunda verilen bilgiler, projeler-yetkinlikler, kişisel özellikler ve mülakat sonuçları gibi temel veriler ile değerlendirilir. Bu sonuç, öğrencinin hayalleri ve hedefleri ile doğru orantılı olmalıdır. Ancak her adayın beklediği sonuçları alamayacağı gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Sistem gereği süreç, veriler ve mülakatlardaki izlenim sonucunda oluşan öngörüler üzerine kurulu tavsiyelerden oluşur. Bu nedenle adayların geleceklerini şekillendirecekleri bölüm ve üniversite tercihlerinde yalnızca WeAccept Kabul Programı platformunu referans almaları sakıncalı olabilir. WeAccept Kabul Programı yönetimi adayların tercih döneminde profesyonel bir kariyer ve tercih danışmanlığı hizmeti almalarını tavsiye eder. Bu bağlamda WeAccept Kabul Programı, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin 2001 yılından bu yana sürdürdüğü ve gençleri doğru mesleğe yönlendirmek amacıyla hizmet veren Doğru Tercih platformunu önermektedir. Doğru Tercih hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.
 4. WeAccept Kabul Programı sonucunda adaylar gelecekleri ile ilgili verecekleri kararlar için alternatif yollar keşfederler. WeAccept Kabul Programı’na başvurarak elde edilen bu seçeneklerin kullanılma kararı tamamen adayın takdirindedir. Bu nedenle WeAccept Kabul Programı’ndan yararlanmak üzere yapılan tercihler sonucunda doğabilecek memnuniyetsizlikler, maddi ve manevi her türlü zarar, kâr yoksunluğu ve olumsuzluklardan hiçbir suretle İstanbul Kültür Üniversitesi sorumlu tutulamaz.
 5. WeAccept Kabul Programı kuralları çerçevesinde İstanbul Kültür Üniversitesi’ne yerleşen her öğrenci İstanbul Kültür Üniversitesi’nin tüzük, yönetmelik, kural ve öğretim programına uymak durumundadır.
 6. WeAccept Kabul Programı’ndan elde edilen burs lisans programları için 7 yıl süreyle geçerlidir (İngilizce Hazırlık Eğitimi’nde geçirilen süre dahildir).
 7. WeAccept Bursu, ÖSYM bursu gibi konumlandırılmıştır. İKÜ'nün ÖSYM burslarına (Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan ve her program için ayrılmış Ücretli, %25 İndirimli, %50 İndirimli, Burslu isimli kontenjan burslarıdır.) göre oluşturduğu tüm şartlar WeAccept için de geçerlidir. İKÜ’nün diğer burs ve indirim olanakları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
 8. WeAccept Kabul Programı ile hak edilen burs dışında aday yalnızca ilk tercih indiriminden (anlaşmalı kurum indirmleri de dahil) faydalanabilir. İlk Tercih İndirimi dışında birden fazla ek burs hak edişi var ise, bu burslardan en yüksek olanı WeAccept Kabul Programı bursu ile birlikte uygulanır. İKÜ'nün sunduğu, İKÜ’ye kayıt esnasında değil, öğrenim süresi içerisinde belirlenen kurallar çerçevesinde verilen Akademik Başarı Bursu, Okul Takımı Üyesi Bursu ve İhtiyaç Bursu, bu değerlendirmenin dışında tutulacaktır.
 9. WeAccept Kabul Programı ile İstanbul Kültür Üniversitesi’nin eğitim dili Türkçe olan programlarına yerleşen öğrencilerin İngilizce Hazırlık Eğitimi almak istemeleri durumunda İngilizce Hazırlık Programı katkı payından WeAccept Kabul Programı Bursu’nun yarısı kadar indirim uygulanır.
 10. WeAccept Kabul Programı’ndan elde edilen burs, öğrencinin kurum içi yatay geçiş yapması ve/veya disiplin cezası alması durumunda kesilecektir.
 11. Yukarıda yer alan 10 maddeyi dikkatlice okumanızı, ayrıca İstanbul Kültür Üniversitesi’nin burs ve indirim sayfasını ve WeAccept Kabul Programı web sitesinde yer alan kuralları da tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.
 12. İstanbul Kültür Üniversitesi, WeAccept Kabul Bursu programı içeriği, burs oranları, burs hakediş kuralları gibi değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 13. Merak ettiğiniz her şey için weaccept@iku.edu.tr adresine e-posta gönderebilir ya da 0212 498 41 41 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsin.

 

WeAccept'e Başvur!

WeAccept programına başvurarak şimdiden üniversiteli olma şansını yakalayabilirsin!